Sungrow 125kW Three Phase PV Inverter SG125CX-P2
PRODUCT CATEGORIES
PV modules
(37)
Trina Solar
(14)
Jinko Solar
(9)
Hyundai
(10)
Qcells
(4)
DMECG Solar
(9)
TCL Solar
(1)
AIKO
(13)
Tongwei
(5)
Inverters
(182)
SolarEdge
(56)
Sungrow
(53)
Huawei
(42)
Fronius
(12)
SMA
(36)
Solis
(13)
ZCS Azzurro
(30)
Power optimizers
(26)
SolarEdge
(19)
Sungrow
(1)
Huawei
(6)
Mounting systems
(24)
K2 Systems
(26)
Batteries
(54)
(8)
(18)
(8)
BYD
(4)
ZCS Azzurro
(17)
E-mobility
(28)
(27)
(2)
WallBox
Fronius
(2)
Accessories
(88)
(46)
(20)
(10)
BYD
Solis
SMA
(3)
Hvala za izkazani interes.
Kontaktirali vas bomo v kratkem.
Article code: SG125CX-P2?>
URL copied to clipboard!
Share
Prices are visible only to registered B2B customers
FAQ - Frequently asked questions
Šifra:
SG125CX-P2
Sungrow 125kW Three Phase PV Inverter SG125CX-P2 - N.12 MPPT-DC Switch -SPD DC: Type I + II - SPD AC: Type II - IP66-
HIGH YIELD
12 MPPTs with max. efficiency 98.5%
DC 15A current input, compatiable with over 500W+ PV module
Dynamic shading optimization mode
LOWER INVESTMENT
Compatible max. 240mm² Al AC cables
Drawer-style cable sealing plate support AC cable pre-assembly
SMART O&M
Key component diagnosis and protection
Smart IV Curve Diagnosis
Grid fault record function, easy for remote O&M
PROVEN SAFETY
IP66 protection and C5 Anti-corrosion
DC Type I+II SPD, AC Type II SPD
Support AFCI 2.0 function
Prices do not include VAT
Send inquiry
On stock
REGISTER TO SEE PRICES
Documentation
Datasheet
Dynamic Shading optimization
Integrated AFCI 2.0 technology
The system analyzes signal and energy characteristics for an arc detection accuracy of 99.9%. Arcs will be detected in a range of up to 100 meters on the +/- string and a maximum DC current of 26A.
Feed-in limitation
Similar products
Sungrow COM100E Smart Communication Box - till 30 device connected by RS485
Sungrow WINET-S communication device
Sungrow Power Optimizer SP600S
Trina Solar Vertex 575W Monocrystalline PV module