Vlada RS je na 117. redni seji določila besedilo predloga Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o spodbujanju rabe obnovljivih virov energije (ZSROVE-B). Namen novele zakona je prenos določb Direktive 2023/2413/EU v slovenski pravi red, ki so predvsem postopkovne narave.
Z Zakonom o spodbujanju rabe obnovljivih virov energije (v nadaljnjem besedilu: ZSROVE) je bila v slovenski pravni red prenesena Direktiva 2018/2001/EU o spodbujanju uporabe energije iz obnovljivih virov (v nadaljnjem besedilu: Direktiva 2018/2001/EU, tudi Direktiva RED II). Gre za temeljno direktivo, ki vsebuje določbe glede skupnega okvira za spodbujanje energije iz obnovljivih virov (OVE), zavezujočega cilja EU za skupni delež energije iz OVE v bruto končni porabi energije leta 2030, pravil o finančnih podporah za električno energijo iz OVE, samooskrbe z električno energijo iz OVE, uporabe energije iz OVE v sektorju ogrevanja in hlajenja, upravnih postopkov.
Navedena direktiva je bila spremenjena z novo Direktivo 2023/2413/EU glede spodbujanja energije iz obnovljivih virov (v nadaljnjem besedilu: Direktiva 2023/2413/EU, tudi Direktiva RED III), ki jo je potrebno prenesti v slovenski pravni red. Države članice morajo uveljaviti zakone in druge predpise, potrebne za uskladitev s to direktivo, najpozneje do 21. maja 2025.
Določene člene prenovljene direktive je potrebno prenesti v nacionalni pravni red do 1. julija 2024. Besedilo predloga Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o spodbujanju rabe obnovljivih virov energije (ZSROVE-B) prenaša te člene, ki se nanašajo na izdajo upravnih dovoljenj za postavitev naprav na obnovljive vire (določajo roke za izvedbo upravnih postopkov). V noveli predloga ZSROVE-B so dodane še manjše izboljšave nekaterih členov, ki pa ne prinašajo večjih vsebinskih sprememb.
Predlog novele ZSROVE-B spreminja pogoje za vključitev v sistem samooskrbe z net meteringom zaradi povečanega števila zahtevkov za priključitev naprav, ki jih operater sicer ne bi zmogel pravočasno izvesti. Nova ureditev tako do konca leta 2024 podaljšuje rok, do katerega morajo končni odjemalci postaviti proizvodno napravo in oddati vlogo za priključitev, ne pa tudi registrirati samooskrbe. S podaljšanim rokom se bo preprečilo, da bi zaradi operativnih omejitev investitorji zamudili rok za vključitev v sistem. Z namenom preprečitve zlorab sistema se od investitorjev dodatno zahteva predložitev fotografije proizvodne naprave in podpisane izjave pod kazensko odgovornostjo.
Vir:
MOPE
Fotografija:
Freepik