28 Sep 2020

Ogljikov odtis in stroški energije fotovoltaike

Znano je, da je proizvodnja fotonapetostne energije popolnoma brez emisij in da ima fotovoltaična elektrarna življenjsko dobo celo 30 let; vendar je pomembno tudi orisati emisije CO2 in porabo energije v celotnem življenjskem ciklu, od proizvodnje do recikliranja, zlasti za fotovoltaične panele.

Vpliv na okolje se sčasoma postopoma zmanjšuje

Proizvodnja vključuje uporabo energetskih virov in vpliv na okolje ter prevoz in montažo elektrarne. Poudariti je treba, da se je zaradi tehnološkega napredka in novih proizvodnih obratov z večjo zmogljivostjo sčasoma vpliv okolja zmanjšal.

Stroški energije za proizvodnjo fotovoltaičnih panelov so se zmanjšali za približno 15%

Zaradi nenehnih prizadevanj na področju raziskav in razvoja solarne industrije so se stroški energije za proizvodnjo fotovoltaičnih modulov zmanjšali za približno 15% z vsako podvojitvijo proizvodne zmogljivosti.

Danes se ocenjuje, da fotovoltaični sistem povrne energijo, porabljeno za njegovo proizvodnjo, v približno enem letu. To pomeni, da se proizvede 30-krat več energije, ki je potrebna za njegovo izdelavo.

Naslednji grafi prikazujejo na levi strani čas (v letih), ko energijo, ki je potrebna za njeno proizvodnjo, proizvede fotonapetostna plošča in emisije toplogrednih plinov (v gCO2) za vsak proizveden kWh.

 

 

 

Stroški energije za proizvodnjo
fotonapetostnih panelov

je poplačano
v samo 1 letu
s proizvodnjo sistema

 

 

 

Ogljični odtis je opredeljen kot skupni toplogredni plin, ki se ustvarja neposredno ali posredno v celotnem življenjskem ciklu proizvoda, običajno izražen v tonah CO2.

Okoljski odtis proizvodnje fotovoltaične energije je bistveno bolj omejen kot pri tradicionalnih virih.